Ewangelia (Łk 2, 41-52) – 29.12.2024 r. Rodzice znajdują Jezusa w świątyni
Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz on im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.
Czy Jezus wraca z rodzicami do Nazaretu?
Wraca i jest posłuszny rodzicom. Sam Bóg jest poddany ludziom, którzy są Jego ziemskimi rodzicami: „Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany”.
A jak jest z twoim posłuszeństwem?
Ile razy tak było, że buntowałeś się przeciw decyzjom rodziców, bo uważałeś, że ty wiesz lepiej?
A ile razy buntowałeś się przeciwko Bogu? I nie mówię tu tylko o wieku nastoletnim, którego cechą charakterystyczną jest bunt i sprzeciw. Odpowiedz sobie sam, czy przypadkiem ten zbuntowany nastolatek nadal w tobie żyje, choć masz już ze 40, 50, 60 lat?
Czy ten zbuntowany nastolatek został przybity z Jezusem do krzyża? Czy żyje w tobie zupełnie nowy człowiek? Boży człowiek?
Wydaje ci się, że jesteś silny i mocny, bo się buntujesz? To jednak nie świadczy o sile. Prawdziwa siła oznacza dobrowolne posłuszeństwo i szacunek.