Historia kościoła i parafii

image_pdfimage_print

Historia:

Harklowa swoje powstanie zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który 13 maja 1365 roku ustanowił Sołectwo i zostawił fundusz na budowę kościoła parafialnego. Świątynia w Harklowej spłonęła 21 lipca 1894 roku. Nowy murowany kościół w ciągu dwóch lat wybudował ksiądz Stanisław Hański, który przybył do Harklowej w 1886 roku. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1896 roku.

Świątynia pod wezwaniem świętej Doroty została w dniu 9 lipca 1906 roku konsekrowana przez przemyskiego biskupa pomocniczego Karola Fischera. Drugi tytuł Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny kościół otrzymał w 1942 roku za staraniem księdza Tadeusza Urbanika.

W 1959 roku kościół został pomalowany przez artystę Stanisława Szmuca. Dnia 6 listopada 1960 roku biskup Wojciech Tomaka konsekrował nowe dzwony i poświęcił polichromię kościoła.

W 1965 roku odnowiono ołtarze i chór. Nowy cmentarz założono w 1972 roku. W Harklowej działała Szkoła Parafialna, którą wybudował w 1882 roku ksiądz Józef Burgilewicz.

Podobny obraz

Kościół filialny: Grudna Kępska pw. Ducha Świętego.

 

Odpust parafialny: niedziela w okolicy 6 lutego (św. Doroty) i Uroczystość Niepokalanego Serca NMP;

Kościół filialny: Uroczystość Zesłania Ducha Świętego